Wynająć czy kupić? Oto jest pytanie.

Wielu naszych znajomych i przyjaciół ciągle zadaje nam pytanie dlaczego wynajmować samochód zamiast po prostu go kupić i mieć swój.

Dla nas w branży jest to zrozumiałe, że usługi wynajmu długoterminowego są nadal najmniej popularną formą „zakupu” samochodu zarówno do firmy, lecz także prywatnie. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Poczynając od braku wiedzy na temat rynku wynajmu samochodu, korzyści, które niesie taka forma finansowania oraz bardzo zakorzenionej w naszym społeczeństwie potrzebie posiadania. Posiadanie samochodu daje głównie korzyści wizerunkowe.

„Auto jest moje, mogę jeździć ile chcę, wymieniać felgi, przyciemniać szyby, robić chiptunning i wszystko co tylko zapragnę, bo jest moje.”

Powyższe stwierdzenie naszego przyjaciela ma w sobie wiele racji. Posiadanie własnego pojazdu w żadnym stopniu nie ogranicza nas tak jak pojazd w leasingu lub wynajęty w usłudze wynajmu długoterminowego. Problem w tym, że większość z nas nie sumuje rocznych wydatków na ubezpieczenie, wymianę opon, serwis, przeglądy i inne, często nieprzewidziane wydatki związane z posiadaniem samochodu. A ze świecą w ręku szukać tych, którzy obliczają utratę wartości pojazdu po okresie użytkowania, co często jest największym kosztem ze wszystkich wymienionych wyżej. Wielu naszych Kontrahentów wybrało nasze usługi ze względu na to, że podliczyli wszystkie koszty, które ponoszą na swój własny pojazd i wyszły im kwoty porównywalne z wynajmem samochodu na ten sam okres.

Własne auto to większe ryzyko. Ze względu na zmieniający się ciągle rynek istnieje wiele zagrożeń związanych z kosztami posiadania samochodu. Dobrym przykładem były ostatnie podwyżki cen ubezpieczeń.  Ciężko jest również określić wartość używanego samochodu po określonym czasie użytkowania, a usterki w nowoczesnych samochodach często kończą się rachunkiem od mechanika opiewającym na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wielu ludzi żaden z powyższych czynników nie przekona do zmiany zdania na temat posiadania samochodu, lecz jak się okazuje świadomość naszych kierowców ciągle rośnie. Natomiast rynek wynajmu długoterminowego rośnie średnio o 13 procent. Ten ogromny progres jasno obrazuje, że nasze społeczeństwo zdecydowanie przekonuje się do tego, że lepiej używać niż mieć. Można to zauważyć w wielu branżach. Coraz częściej zauważa się, że w firmach wybiera się usługi wynajmu drukarek, ekspresów do kawy, sprzętu komputerowego czy nawet mebli. Z autami jest podobnie, rynek wynajmu samochodów rośnie nieprzerwanie od wielu lat i nic nie wskazuje, żeby w najbliższych latach się to zmieniło.

 

Ciekawostka. W Japonii istnieje firma, która wynajmuje wykładziny podłogowe na abonament. Nie płacimy za wykładzinę tylko za usługę. W momencie gdy stwierdzimy, że wykładzina w biurze się wytarła, firma w ramach abonamentu wymienia ją nam na nową.

Bazując na powyższym nietrudno jest stwierdzić, że za kilkanaście lat to wynajem będzie bardziej popularny niż zakup.

Dla podsumowania zebraliśmy wszystkie za i przeciw w poniższych kolumnach.

Wynajem długoterminowy – PLUS : stały miesięczny koszt, brak ryzyka związanego ze sprzedażą auta, brak ryzyka związanego z utratą wartości, fabrycznie nowe auto, stała opieka serwisowa, brak ryzyka związanego kosztem usunięcia awarii, auto zastępcze w przypadku awarii, w cenie koszty opon, serwisu i przeglądów.

Wynajem długoterminowy – MINUS : brak możliwości modyfikacji samochodu; limit kilometrów; brak możliwości wyjazdu poza granice UE.

Zakup – PLUS : możliwość dowolnego użytkowania, możliwość modyfikacji; brak ograniczeń w korzystaniu z samochodu.

Zakup – MINUS : wysoki koszt zakupu samochodu, konieczność zainwestowania gotówki lub skorzystania z kredytu, ryzyko związane z kosztami usterek i awarii, ryzyko związane z utratą wartości, koszty ubezpieczenia, koszty wymiany opon, koszty przeglądów, koszty assistance, brak auta zastępczego w przypadku awarii, ryzyko związane ze złą likwidacją szkody; konieczność sprzedaży samochodu.

Jak widać każda forma finansowania samochodu ma swoje plusy i minusy jednakże dla nas i dla naszych Kontrahentów najważniejszym plusem wynajmu jest to, że z góry jest jasno określone ile będzie nas pojazd kosztował przez cały okres czasu użytkowania.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą wynajmu długoterminowego. Gwarantujemy, że pracujemy w pocie czoła aby znaleźć dla Was jak najlepsze oferty.